Карбід кальцію

Карбід кальцію

Карбід кальцію

- застосовують для одержання ацетилену, ціанаміду кальцію (сировина для виробництва добрив, ціаністих сполук), карбідний-карбамідного регулятора росту рослин; у виробництві ацетиленового сажі та продуктів органічного синтезу (синтетичного каучуку, вінілхлориду, акрилонітрилу, етилену, ацетилену хлорпохідних, ацетону, стиролу, оцтової кислоти, штучних смол); відновлення лужних металів; при проведенні газового зварювання ацетиленом.

Хімічна формула: СаС2

Отримання
Карбід кальцію отримують в електричних печах при температурі 1900-1950 °C з вапна й антрациту або коксу. Технічний карбід кальцію представляє собою тверде кристалічна речовина від світло-бурого до чорного кольору.

Вимоги безпеки
При взаємодії з водою карбід кальцію розкладається з виділенням ацетилену та гідрату окису кальцію, при контакті з окислювачами також виділяє ацетилен та розігрівається. Ацетилен пожежо- та вибухонебезпечний. Карбід кальцію за ступенем впливу на організм відноситься до речовин 1-го класу небезпеки.

Упаковка, транспортування та зберігання
Карбід кальцію упаковують в сталеві барабани або спеціальні герметично закриваються контейнери.

КарбідКарбід кальцію транспортують усіма видами транспорту (крім повітряного) у критих транспортних засобах. Допускається транспортування карбіду кальцію автомобільним транспортом з відкритими кузовами, при цьому барабани та контейнери повинні бути закриті брезентом.
Карбід кальцію зберігають на відкритих майданчиках під навісом або в неспалимих, добре провітрюваних складах, що виключають потрапляння вологи, у вертикальному положенні, не більше ніж у три яруси. Спільне зберігання з іншими речовинами та матеріалами не допускається.

Гарантійний термін зберігання продукту - 6 місяців з дня виготовлення.

Карбід кальцію випускається в шматках наступних розмірів:
Позначення Розміри шматків, мм Розміри інших шматків, мм Масова частка, %, не більше
2/25 Від 2 до 25 Менш 2
від 25 до 50
5
10
25/50 Від 25 до 50 Менш 25
у тому числі менше 2
від 50 до 80
від 80 до 100
7
2
10
Відсутність
25/80 Від 25 до 80 Менш 25
у тому числі менше 2
від 80 до 100
Більш 100
7
2
10
Відсутність
50/80 Від 50 до 80 Менш 50
у тому числі менше 2
від 80 до 100
Більш 100
10
2
10
Відсутність
Фізико-хімічні показники карбида кальция ГОСТ 1460-81:
Найменування показника Норма для сорту
Вищий Перший Другий
Літраж дм³/кг, не менше, для шматків:
2/25
25/50
25/80
0/80

-
285
290
295

260
280
285
285

240
260
265
275
Об'ємна частка фосфористої водню (РН3) у ацетиленом, %, не більше 0,07 0,08 0,08
Масова частка сульфідної сірки (S²־), %, не більше 0,5 1,2 1,2
Масова частка вільного вуглецю (С), %, не більше 1 - -
Масова частка окису кальцію (СаО), %, не більше 17 - -
Масова частка феросплаву, %, не більше 1,0 1,0 1,0
Вимоги безпеки карбіду кальцію:
Ступінь токсичності 3
Основні властивості та види небезпеки
Основні властивості Тверде нелетких речовин. Бурхливо реагує з водою. Забруднює водойми. При взаємодії з водою карбід кальцію розкладається з виділенням ацетилену та гідрату окису кальцію, при контакті з окислювачами також виділяє ацетилен та розігрівається. Газоподібний ацетилен легше повітря та може накопичуватися в слабопроветріваемих приміщеннях у вищих точках.
Вибухо- та пожежонебезпека Карбід кальцію не горючий. Ацетилен пожежо- та вибухонебезпечний, легко реагує із солями срібла, міді та ртуті, утворюючи при цьому нестійкі вибухові ацетеленіди. Ацетилен має здатність самозаймається в чистому вигляді та в суміші з повітрям. При попаданні води в ємкості можливі вибухи.
Небезпека для людини Пил карбіду кальцію надає подразнюючу дію на шкіру, дихальні шляхи та очі.Небезпечний при вдиханні (нежить, кашель, відчуття задухи, переривчасте дихання, можливий набряк легенів), попаданні на шкіру (опік шкіри, виразка) та в очі (набряк повік, різь в очах, слезотечіе). При пожежі та вибухах можливі травми. Ацетилен - газ наркотичної дії. Отруєння викликаються головним чином фосфористий воднем, що знаходяться в карбідним ацетиленом.
Засоби індивідуального захисту Ізолюючий захисний костюм КИХ-5 у комплекті з ізолюючим протигазом ІП-4М або захисний загальновійськовий костюм Л-1 або Л-2 у комплекті з промисловим протигазом з патроном В, промисловий протигаз малого габариту ПФМ-1, рукавички з дисперсії бутилкаучуку, спеціальне взуття.При малих концентраціях у повітрі (при підвищенні ГДК до 100 разів) - спецодяг, автономний захисний індивідуальний комплект з примусовою подачею в зону дихання очищеного повітря з патронами ПЗУ, ПЗ-2, фільтруючий респіратор «ФОРТ-П», універсальний респіратор "Сніжок-КУ -М ".
Необхідні дії в аварійних ситуаціях
Загального характеру Відвести вагон у безпечне місце. Ізолювати небезпечну зону в радіусі не менше 200м. відкоригувати вказане відстань за результатами хімразведкі. Видалити сторонніх. У небезпечну зону входити в захисних засобах. Дотримуватися заходів пожежної безпеки. Не палити! Усунути джерела вогню та іскор. Потерпілим надати першу допомогу.
При витоку, розливі та розсипу Повідомити в ЦСЕН. Не торкатися до прокидалося речовині. Прокидання захистити земляним валом. Не допускати попадання води в ємність та на вантаж. Не допускати попадання речовини у водоймища, підвали, каналізацію. Прокидання засипати сухим інертним матеріалом, зібрати в сухі ємкості та герметично закрити.
При пожежі Гасити водою не дозволяється! В якості засобів пожежогасіння слід використовувати сухі порошкові вогнегасники, вуглекислоту, сухий пісок, азбестова полотно.
Нейтралізація Прокидання зібрати без застосування вологи в сухі металеві ємкості, герметично закрити та відправити для утилізації з дотриманням заходів пожежної безпеки. Місце розсипу ізолювати піском. Зрізати поверхневий шар грунту із забрудненнями, зібрати та вивезти для утилізації. Місця зрізів засипати свіжим шаром грунту, промити водою. Поверхні рухомого складу промити великою кількістю води, обробити слабким розчином кислоти.
Заходи першої допомоги Викликати швидку допомогу. Свіже повітря, спокій, горизонтальне положення, нижні кінцівки піднести, чистий одяг, тепло. Шкіру промити водою. При попаданні всередину - дати пити молоко, після цього викликати блювоту. Очі промивати струменем холодної води не менше 15 хвилин при добре розкритих віках.

Карбід кальцію СПЕЦІАЛЬНИЙ ТУ 6-01-1347-87

Застосування.
Карбід кальцію спеціальний призначається для отримання ацетилену, для виготовлення реагенту карбідного порошкового, карбідний-карбамідного регулятора росту рослин, десульфуратора, карбідної вапна. Карбід кальцію спеціальний - речовина, що минув промислову переробку з використанням некондиційної сировини та відходів (кристалічних вапняків, високозольного сланцевого та доменного коксу та інших) та використовується як проміжний продукт у технологічних процесах.
Карбід кальцію в залежності від розміру шматків ділиться на марки:
- КК - карбід кальцію великий (25-80 мм);
- КС - карбід кальцію середній (25-50 мм);
- КМ - карбід кальцію дрібний (10-25 мм).

Фізико-хімічні показники спеціального карбіду кальцію:
Найменування показника Норма для марки
КМ КС КК
Масова частка шматків основний фракції, %, не менше 70 80 80
Масова частка частинок розміром менше 2 мм, %, не більше 5 2 2
Літраж карбіду кальцію, дм³/кг, в межах 230-270 240-285 240-290
Об'ємна частка фтористого водню в ацетиленом, %, не більше 0,1 0,1 0,1

ТОВ “Компані “Плазма”® здійснює постачання хімічної продукції зі складу у Харкові у строки та, на вигідних для Вас умовах.

 
  • Контактна інформація: Тел.: +38 (050) 402-50-58, (067) 620-06-27, (067) 696-77-22, (057) 750-70-47
    E-mail: genya_t@yahoo.com
  • Купівля та доставка товарів з Америки, Європи, Азії