Калієва селітра (калій азотнокислий, нітрат калію, калійна селітра)

Калиевая селитра

Калієва селітра

являє собою білі кристали або порошок з жовтувато-сіруватим відтінком, без запаху. Калієва селітра добре розчиняється у воді, є сильним окислювачем та реагує з горючими матеріалами та відновниками.
Щільність 2,109 г/см³. Температура плавлення - 334° C, температура кипіння (розкладається) - 400° C.

Хімічна формула: KNO3

У природі калію нітрат утворюється при розкладанні органічних речовин в результаті життєдіяльності нитрифицирующих бактерій. Отримують калію нітрат обмінної реакцією між КСl та NaNO3 або ж при дії HNO3 або нітрозних газів (в основному NO2) на К2СО3 або КСl.

Калій азотнокислий, Нітрат каліюЗастосування калієвої селітри (калію азотнокислого, нітрату калію).
У сільському господарстві калієва селітра застосовується як подвійного комплексного (азотно-калійного) добрива для рослин, погано реагують на хлор: ягідних та цитрусових культур, буряка, тютюну, винограду, а також як мікродобрив у тепличному виробництві овочів і для кімнатних рослин. Вміст калію - близько 44%, вміст азоту - близько 13%.
Застосування калієвої селітри (нітрату калію) сприяє оптимізації сисної сили коренів, врівноваження темпів дихання та фотосинтезу, поліпшенню структури тканин рослини. Підвищується стійкість рослин до несприятливих умов середовища.

Крім того, калієва селітра застосовується в електровакумне промисловості та оптичному стекловарении для знебарвлення та освітлення кришталевих технічних стекол і додання міцності виробам із скла; у виробництві димних порохів та спеціальних піротехнічних сумішей, при виробництві сірників, емалей, теплоносіїв, у металургії для загартування металів та іншому.

У харчовій промисловості нітрат калію харчовий (консервант Е252) застосовується для консервування різних продуктів. Використовується у голландських сирах, м'ясних виробах (ковбаси, бекон, шинка, мова, сосиски, копчені сосиски), у пресованому та консервованому м'ясі.

Залежно від призначення технічна калієва селітра виготовляється чотирьох марок:
А - для електровакумне промисловості;
А1 - для оптичного скловаріння;
Б - для виробництва димних порохів та спеціальних сумішей, для знебарвлення та освітлення кришталевих стекол, для зміцнення виробів зі скла;
В - для виробництва емалей, термосолей, теплоносіїв і знебарвлення та освітлення технічних стекол, для роздрібної торгівлі.

Фізико-хімічні показники калієвої селітри (калію азотнокислого, нітрату калію) ГОСТ 19790-74:
Найменування показника Норма для марки
А А1 Б В
Зовнішній вигляд Білі кристали з жовтувато-сіруватим відтінком
Масова частка азотнокислого калію, %, не менше 99,90 99,90 99,90 99,85
Масова частка води%, не більше 0,08 0,08 0,08 0,1
Масова частка хлористих солей в перерахунку на NaCl, %, не більше 0,017 0,017 0,017 0,03
Масова частка вуглекислих солей в перерахунку на K2CO3, %, не більше 0,01 0,01 0,01 0,01
Масова частка не розчинної у воді осаду, %, не більше 0,01 0,01 0,01 0,03
Масова частка окисляються марганцевокислим калієм речовин в перерахунку на KNO2, %, не більше 0,01 0,01 0,01 0,01
Масова частка солей кальцію та магнію в перерахунку на Ca, %, не більше 0,002 0,002 0,002 0,002
Масова частка заліза, %, не більше 0,001 0,001 0,005 -
Масова частка міді, %, не більше - 0,0001 - -
Масова частка кобальту, %, не більше - 0,000005 - -
Масова частка марганцю, %, не більше - 0,0005 - -
Масова частка хрому, %, не більше 0,0005 0,0005 - -
Масова частка ванадію, %, не більше - 0,001 - -
Масова частка нікелю, %, не більше - 0,0002 - -
Гранулометричний склад:
залишок на ситі № 1к по ГОСТ 6613-86, %
залишок на ситі № 01К по ГОСТ 6613-86, %, не менше

0
90

-
-

-
-

-
-
Розсипчастість продукту, %, не менше 100 - - -
Масова частка сульфонол, % 0,05-0,10 - - -

Вимоги безпеки калієвої селітри (калію азотнокислого, нітрату калію) ГОСТ 19790-74:
Ступінь токсичності 3
Основні властивості та види небезпеки
Основні властивості Білі кристали з жовтувато-сіруватим відтінком. Сильний окислювач.
Вибухо-та пожежонебезпечність Негорюча, пожежонебезпечна речовина, є окислювачем, сприяє самозаймання горючих речовин. При нагріванні та детонації можливе розкладання з вибухом. При нагріванні розкладається з утворенням кисню, що сприяє як виникненню горіння, так і швидкому розвитку пожежі. Горить з утворенням токсичних газів.
Розведення вогню ближче 50 м від місця навантаження, розвантаження та зберігання, а також паління поблизу цих місць забороняється.
Небезпека для людини Небезпечний при вдиханні, попаданні на шкіру та в очі. Пил діє дратівливо. Хімічний опік.
Викликає виразка слизової оболонки носа, при тривалому контакті - потовщення шкіри на долонях рук і підошвах ніг.
Засоби індивідуального захисту Ізолюючий захисний костюм КІХ-5 у комплекті з ізолюючим протигазом ІП-4М або захисний загальновійськовий костюм Л-1 або Л-2 у комплекті з промисловим протигазом з патроном КД, промисловий протигаз малого габариту ПФМ-1, рукавички з дисперсії бутилкаучуку, спеціальне взуття. При загорянні - вогнезахисний костюм у комплекті з саморятувальником СПІ-20.
При малих концентраціях у повітрі (при підвищенні ГДК до 100 разів) - спецодяг, автономний захисний індивідуальний комплект з примусовою подачею в зону дихання очищеного повітря з патронами ПЗУ, ПЗ-2, фільтрувальний протигазовий респіратор РПГ з патроном КД, фільтруючий респіратор "ФОРТ-П", універсальний респіратор "Сніжок-КУ-М".
Необхідні дії у аварійних ситуаціях
Загального характеру Відвести вагон у безпечне місце. Ізолювати небезпечну зону у радіусі не менше 800 м. Відкоригувати вказану відстань за результатами хімрозвідки. Видалити сторонніх. У небезпечну зону входити у захисних засобах. Дотримуватися заходи пожежної безпеки. Не палити. Усунути джерела вогню та іскор. Потерпілим надати першу допомогу.
При витоку, розливі та розсипу Повідомити в СЕС. Не торкатися до прокидається речовини. Прокидання захистити земляним валом. Не допускати контакту з нафтопродуктами та іншими горючими речовинами.
При пожежі При виникненні пожежі гасити великою кількістю води, вогнегасниками типу ОП-3 або ОП-5, азотом, сухим піском, азбестовим покривалом з максимальної відстані.
Нейтралізація Розсип зібрати і відправити для утилізації з дотриманням заходів пожежної безпеки. Місце розсипу ізолювати піском, промити великою кількістю води. Не допускати зіткнення речовини, промивних вод з нафтопродуктами та іншими горючими матеріалами. Поверхні рухомого складу промити великою кількістю води, миючими композиціями.
Заходи першої допомоги Викликати швидку допомогу. Свіже повітря, спокій, тепло, чистий одяг. Шкіру рясно промити водою. Уражені очі негайно промити струменем холодної води 10-30 хвилин при добре розкритих століттях з подальшою госпіталізацією в офтальмологічне відділення. При опіку - асептична пов'язка.

Калієва селітра є окислювачем, сприяє самозаймання горючих речовин, за ступенем впливу на організм відноситься до речовин 3-го класу небезпеки.

Упаковка, транспортування та зберігання.
Калієву селітру упаковують у п'яти-, шестишарові паперові ламіновані мішки; п'яти- та шестишарові бітумірованние мішки; у поліетиленові мішки; у поліетиленові мішки-вкладиші, вкладені у п'яти- та шестишарові паперові непросочені мішки.
Упаковану калієву селітру перевозять повагонно в критих залізничних вагонах, у закритих палубних судах та критим автотранспортом, відповідно до правил перевезення небезпечних вантажів, встановленими на даному типі транспорту.
Калієва селітра повинна зберігатися в закритому складському приміщенні в упакованому вигляді. Не допускається навантаження, розвантаження, перевезення та зберігання калієвої селітри спільно з горючими речовинами, мінеральними кислотами, а також засмічення чи змішування продукту з тирсою, соломою, вугіллям, торфом і іншими органічними речовинами щоб уникнути пожежі та вибуху.
Термін зберігання продукту марки А - 1 рік з дня виготовлення, термін зберігання продукту марок Б та В не обмежений.

ТОВ “Компані “Плазма”® здійснює постачання мінеральних добрив зі складу у Харкові у строки та, на вигідних для Вас умовах.

 
  • Контактна інформація: Тел.: +38 (050) 402-50-58, (067) 620-06-27, (067) 696-77-22, (057) 750-70-47
    E-mail: genya_t@yahoo.com
  • Купівля та доставка товарів з Америки, Європи, Азії