Натрієва селітра (натрій азотнокислий, нітрат натрію, чилійська селітра)

Натрієва селітра

Натрієва селітра

являє собою кристалічну тверду речовину білого кольору, іноді з сіруватим або жовтуватим відтінком, гірко-солоне на смак. У воді добре розчинна (легше калійної селітри). Сильний окислювач.
У природі зустрічається у вигляді мінералу чилійської селітри (нітронатріт). Сира селітра - червонувата брудна маса, яка для отримання чистого продукту піддається перекристалізації. Чистий селітра утворює безбарвні блискучі ромбоедріческіе кристали, дуже гігроскопічна.
Щільність 2,257 г/см³. Температура плавлення - 308° C, температура кипіння (розкладається) - 380° C.

Хімічна формула: NaNO3

Виходить з природних покладів вилуговуванням гарячою водою та кристалізацією; абсорбцією розчином соди окислів азоту; обмінним розкладанням кальцієвої або аміачної селітри з сульфатом, хлоридом або карбонатом натрію. Останнім часом готують синтетичним шляхом з азоту повітря або з синтетичного аміаку.

Нітрат натрію, Натрій азотнокислийЗастосування натрієвої селітри (натрію азотнокислого, нітрату натрію).

Сільське господарство.
Селітра натрієва - азотне добриво, що містить 16% азоту у нітратній формі. Застосовується на всіх типах грунтів під картоплю, кормовий та цукровий буряк, овочеві культури, плодово-ягідні та декоративні насадження. Натрієва селітра - фізіологічно лужне добриво, яке злегка подщелачиваєт грунт, тому найбільш ефективно діє на кислих грунтах в поєднанні з водорозчинними формами фосфорних та калійних добрив. Натрієву селітру застосовують при основному внесенні ранньою весною при рядковим припосівного внесення під кормовий та цукровий буряк та в підгодівлі - протягом вегетаційного періоду.
Обмеження: забороняється змішувати натрієву селітру з суперфосфатом. Також краще утриматися від використання натрієвої селітри на солонцях, оскільки це погіршує грунту, і так надмірно насичені натрієм.

Селітра натрієва широко застосовується в промисловості як:
- компонент розчину для кислотного травлення труб з нержавіючої сталі;
- інгредієнт сольовий мастила для прокатки на станах труб з нержавіючої сталі;
- прискорювач варіння, обесцвечівателі, освітлювач скла;
- компонент гартівних ванн у металообробній промисловості;
- застосовують у ракетних паливах, теплоакумулюючих та піротехнічних складах;
- компонент рідких сольових холодоагентів (селітряні суміші).

Харчова натрієва селітра (нітрат натрію, консервант Е251) у харчовій промисловості застосовується при переробці м'яса, тому що легко відновлюється у натрію нітрит.

Залежно від галузі застосування селітра натрієва випускається двох марок:
А - для приготування флюсів при пайці та зварюванні металів, виробництва реактивів, піротехнічних сумішей, оптичного скла, кришталю та у виробництвах, де суворо лімітовані домішки окислюється речовин в перерахунку на NaNO2;
Б - для травлення металів, сплаву кускових відходів вольфраму, освітлення технічних стекол та для роздрібної торгівлі.

Фізико-хімічні показники натрієвої селітри (натрію азотнокислого, нітрату натрію) ГОСТ 828-77:
Найменування показника Норма для марки
А Б
Зовнішній вигляд Білі прозорі кристали із сіруватим або жовтуватим відтінком
Масова частка азотнокислого натрію у перерахунку на суху речовину, %, не менше 99,8 99,5
Масова частка води%, не більше 0,5 0,5
Масова частка не розчинних у воді речовин, %, не більше 0,03 0,03
Масова частка хлористих солей у перерахунку на NaCl, %, не більше 0,15 0,30
Масова частка окислюється речовин у перерахунку на NaNO2, %, не більше 0,01 0,20
Масова частка заліза у перерахунку на Fe2O3, %, не більше 0,001 -
Масова частка хрому у перерахунку на Cr2O3, %, не більше 0,0001 -

Вимоги безпеки натрієвої селітри (натрію азотнокислого, нітрату натрію) ГОСТ 828-77:
Ступінь токсичності 3
Основні властивості та види небезпеки
Основні властивості Білі прозорі кристали із сіруватим або жовтуватим відтінком. Сильний окислювач.
Вибухо- та пожежонебезпечність Негорюча, пожежонебезпечна речовина, є окислювачем. Сприяє самозаймання горючих матеріалів. При нагріванні та детонації можливе розкладання з вибухом. При нагріванні розкладається з утворенням кисню, що сприяє як виникненню горіння, так і швидкому розвитку пожежі. Горить з утворенням токсичних газів.
Небезпека для людини Небезпечний при вдиханні, попаданні на шкіру та в очі. Пил діє дратівливо. Хімічний опік.
При попаданні в організм людини в крові може утворитися метгемоглобін.
Засоби індивідуального захисту Ізолюючий захисний костюм КІХ-5 у комплекті з ізолюючим протигазом ІП-4М або захисний загальновійськовий костюм Л-1 або Л-2 у комплекті з промисловим протигазом з патроном КД, промисловий протигаз малого габариту ПФМ-1, рукавички з дисперсії бутилкаучуку, спеціальне взуття. При загорянні - вогнезахисний костюм у комплекті з саморятувальником СПІ-20.
При малих концентраціях у повітрі (при підвищенні ГДК до 100 разів) - спецодяг, автономний захисний індивідуальний комплект з примусовою подачею в зону дихання очищеного повітря з патронами ПЗУ, ПЗ-2, фільтрувальний протигазовий респіратор РПГ з патроном КД, фільтруючий респіратор "ФОРТ-П", універсальний респіратор "Сніжок-КУ-М".
Необхідні дії в аварійних ситуаціях
Загального характеру Відвести вагон у безпечне місце. Ізолювати небезпечну зону у радіусі не менше 800 м. Відкоригувати вказану відстань за результатами хімрозвідки. Видалити сторонніх. У небезпечну зону входити у захисних засобах. Дотримуватися заходи пожежної безпеки. Не палити. Усунути джерела вогню та іскор. Потерпілим надати першу допомогу.
При витоку, розливі та розсипу Повідомити в СЕС. Не торкатися до прокидається речовини. Прокидання захистити земляним валом. Не допускати контакту з нафтопродуктами та іншими горючими речовинами.
При пожежі При виникненні пожежі гасити великою кількістю води, вогнегасниками типу ОП-3 або ОП-5, азотом, сухим піском, азбестовим покривалом з максимальної відстані.
Нейтралізація Розсип зібрати та відправити для утилізації з дотриманням заходів пожежної безпеки. Місце розсипу ізолювати піском, промити великою кількістю води. Не допускати зіткнення речовини, промивних вод з нафтопродуктами та іншими горючими матеріалами. Поверхні рухомого складу промити великою кількістю води, миючими композиціями.
Заходи першої допомоги Викликати швидку допомогу. Свіже повітря, спокій, тепло, чистий одяг. Шкіру рясно промити водою. Уражені очі негайно промити струменем холодної води 10-30 хвилин при добре розкритих століттях з подальшою госпіталізацією в офтальмологічне відділення. При опіку - асептична пов'язка.

Азотнокислий натрій негорючий пожежонебезпечна речовина, є окислювачем, за ступенем впливу на організм відноситься до речовин 3-го класу небезпеки.

Упаковка, транспортування та зберігання.
Азотнокислий натрій упаковують у п'ятишарові паперові ламіновані мішки, п'яти- та шестишарові бітумірованние мішки, поліетиленові мішки-вкладиші, вкладені у п'ятишарові паперові непросочені мішки. Допускається за узгодженням зі споживачем упаковувати азотнокислий натрій у поліетиленові мішки або м'які спеціалізовані контейнери разового використання типу МКР-1,0С.
Азотнокислий натрій транспортують у критих ж/д вагонах, закритих палубних судах та критим автотранспортом, відповідно до правил перевезення вантажу, що діють на транспорті даного виду. Не допускається сумісне перевезення азотнокислого натрію з горючими матеріалами та продуктами харчування.
При завантаженні, розвантаженні, транспортуванні та зберіганні азотнокислого натрію не допускається засмічення або змішення його з органічними горючими речовинами щоб уникнути самозаймання останніх.
Азотнокислий натрій зберігають у закритих складських приміщеннях в упакованому вигляді. Допускається азотнокислий натрій, упакований у м'які спеціалізовані контейнери. Зберігати на відкритих майданчиках. При зберіганні завантажених контейнерів на відкритих майданчиках нижній ряд повинен розміщуватися на піддонах та настилах.
Термін зберігання продукту не обмежений.

ТОВ “Компані “Плазма”® здійснює постачання мінеральних добрив зі складу у Харкові у строки та, на вигідних для Вас умовах.

 
  • Контактна інформація: Тел.: +38 (050) 402-50-58, (067) 620-06-27, (067) 696-77-22, (057) 750-70-47
    E-mail: genya_t@yahoo.com
  • Купівля та доставка товарів з Америки, Європи, Азії